stycznia 06, 2021

Kanały energetyczne w naszym ciele - Czakry oraz ich zastosowanie.

 Cześć


Dzisiaj przedstawię wam jeden z tematów, który przez ostatnie lata jest mi bardzo bliski.Czakry.


rozpiska czakr


Czakry są to skupiska energii w ciele człowieka, odpowiadające za nasz stan psychiczny i fizyczny oraz równowagę między tymi dwoma aspektami. O ich istnieniu wiadomo było już starożytnym filozofom, którzy opisywali je jako kanały energii w ciele człowieka. Obecnie czakrami oraz ich aspektem w naszym życiu zajmuje się medycyna niekonwencjonalna, oraz osoby związane z ezoteryką, magią i rozwojem duchowym. Mimo obecnego wydźwięku tego zagadnienia uważam, że każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z istnienia czakr oraz tego jak je otwierać i harmonizować (w końcu jeszcze kilka lat temu medycy podważali działanie medytacji, a dzisiaj wielu z nich zaleca tę metodę).


Podział czakr.


Czakry jak już wiecie to ośrodki energetyczne w naszym ciele, jest ich siedem i większość z nich umiejscowiona jest wzdłuż kręgosłupa, blisko gruczołu dokrewnego. Każda czakra odpowiada więc za inną sferę życiową oraz materialną. Z racji tego, że czakry otwiera się od dołu do góry, właśnie w takiej kolejności przedstawię wam każdą czakrę.


Czakra Korzenia.


czakra korzenia


Jest to czakra podstawy (podstawowa) usytuowana między odbytem a genitaliami, odpowiada za wolę życia, energię witalną, jaką mamy w sobie, bezpieczeństwo, wiadomość swojego ciała i istnienia, bezpieczeństwo oraz kontakt z przyrodą. Kolorem odpowiadającym tej czakrze jest kolor czerwony, a żywioł ją reprezentujący to żywioł ziemi, gruczoł dokrewny tej czakry to nadnercza. 

Zablokowana czakra korzenia odpowiada za brak samooceny, krytyczne spojrzenie na siebie, zachowania autodestrukcyjne. Najprostszym sposobem na odblokowanie czakry, jest kontakt z naturą (spacery, przebywanie na łonie natury), w ciężkich przypadkach zalecana jest medytacja na łonie natury.Czakra Krzyżowa.


czakra krzyżowaCzakra krzyżowa (sakralna) umiejscowiona poniżej pępka jest czakrą reprezentującą nasz kontakt z emocjami, uczuciami, swoją seksualnością, akceptacją swojego ciała oraz jego zdrowiem, radością i kreatywnością. Kolorem odpowiadającym tej czakrze jest kolor pomarańczowy,  żywioł, który ją reprezentuję to żywioł wody, a gruczołami dokrewnymi są jajniki/jądra.
Zablokowana czakra krzyżowa odpowiada za nadwrażliwość, nieuzasadnione poczucie winy, samokrytykę, oziębłość lub impotencję, niemożność odczuwania przyjemności z własnej seksualności. Jednym z prostych sposobów na odblokowanie tej czakry, jest medytacja przy zbiornikach wodnych, odpowiednie nawadnianie się i oczyszczanie się za pomocą rytuału związanego z wodą, w ciężkich przypadkach pomocna może okazać się woda księżycowa i rytuały oparte na tej wodzie.


Czakra Splotu Słonecznego.czakra splotu słonecznego


Czakra umiejscowiona jest między pępkiem, a mostkiem, reprezentuje poczucie własnej wartości, świadomość własnego ja, granice fizyczne i psychiczne, samodzielność,  organizację czasu. Kolorem odpowiadającym tej czakrze jest kolor żółty, żywiołem zaś jest ogień. Gruczołem dokrewnym dla tej czakry jest trzustka.

Zablokowana czakra splotu słonecznego odpowiada za niepewność, lęk, potrzebę ciągłej otuchy oraz potwierdzania własnej wartości, niechęć przed samotnością. Jednym ze sposobów na odblokowanie tej czakry jest ekspozycja na promienie słoneczne (zwłaszcza świadoma ekspozycja, gdzie czujemy ciepło słońca i wizualizujemy sobie, jak energia słońca uzdrawia nas i daje siłę) lub ogień (świeczki, ognisko), w ciężkim przypadku warto ekspozycję na światło słoneczne połączyć z rytuałem ognia.


Czakra Serca.

czakra serca


Czakra ta umiejscowiona jest na mostku, a dokładniej na wysokości serca, reprezentuje miłość i związki uczuciowe, akceptację siebie, altruizm, empatię, zdolność do wybaczania, wrażliwość, radość z życia. Kolorem odpowiadającym tej czakrze jest zielony kolor, a żywiołem jest powietrze, organem dokrewnym zaś jest grasica.

Zablokowana czakra serca odpowiada za lęk przed odrzuceniem, oczekiwanie wzajemności, poczucie zbyt małej wartości, by otrzymać miłość, użalanie się nad sobą, kochanie innych "za mocno". Jednym ze sposobów na odblokowanie tej czakry jest praktyka wdzięczności (miałam okazję zapoznać się z tą praktyką w serialu Netflixa "Big Mouth", gdzie w sezonie czwartym jedna z bohaterek dostaje "Dziękczy żabę") współodczuwanie oraz umiejętność wybaczania. 


Czakra Gardła.


czakra gardła


Czakra ta umiejscowiona jest u podstawy szyi, reprezentuje komunikację z innymi, asertywność, wolność, wyrażanie siebie poprzez działania twórcze i spełnienie na ścieżce zawodowej. Kolorem tej czakry jest niebieski, a żywiołem Eter, gruczołem dokrewnym jest zaś Tarczyca.

Zablokowana czakra odpowiada za niemożność wyrażenia swoich uczuć i myśli, nieodpowiedzialność, niekonsekwencja w swoich poglądach, hamowanie auto ekspresji, chwiejne wartości. Najlepszym sposobem na odblokowanie czakry jest wszelka możliwość wyrażania siebie (poprzez śpiew, taniec, sztukę itd.) W ciężkim przypadku możemy też przebywać w ciszy, niekoniecznie medytując – to mogą być jakieś drobne czynności, czy spokojne ćwiczenia, ale bez muzyki i dźwięków z zewnątrz.


Czakra Trzeciego Oka.


czakra trzeciego oka


Czakra ta usytuowana jest nad linią brwi, reprezentuje wewnętrzną mądrość,  zainteresowanie rozwojem wewnętrznym, potrzebę nurkowania w głąb siebie, intuicję. Kolorem tej czakry jest Indygo, żywioł to światło, a narząd dokrewny to przysadka mózgowa.

Zablokowana czakra odpowiada za niezdyscyplinowanie, zbyt skąpe zamierzenia i obawa przed odniesieniem sukcesu, skłonności do schizofrenii i zachowań maniakalnych. Najlepszym sposobem na odblokowanie tej czakry otaczanie się kolorami, dźwiękami i kamieniami, czakrę szóstą można otwierać, wpatrując się w gwieździste niebo, w najgorszym wypadku warto do tych sposobów dodać medytację.


Czakra Korony.


czakra korony


Czakra ta umiejscowiona jest na samym czubku głowy, reprezentuje sferę duchowych poszukiwań człowieka, filozofią, poszukiwanie sensu swojego życia, samorealizację, otwartość na różnorodność, tolerancję, zainteresowanie duchowością. Kolorem tej czakry jest biały lub biało fioletowy, żywiołem odpowiadającym jest energia kosmiczna, a gruczoł dokrewny to szyszynka.

Zablokowana czakra odpowiada za uczucie ciągłego wyczerpania, brak poczucia przynależności i niemożność odnalezienia swojego miejsca na ziemi, problemy z podejmowaniem decyzji. Najlepszym sposobem na odblokowanie tej czakry jest obserwacja gwiazd, mentalna podróż poprzez układy słoneczne, galaktyki, kosmos, kontemplowanie przestrzeni, ogromu i nieskończoności wszechświata, w najgorszym przypadku warto dodać medytację oraz zwiększenie wiedzy z astrologii.


Harmonizacja czakr.
ukazanie kanałów energii

Przy każdej czakrze podałam wam sposoby na otwarcie i kontemplacje z czakrą, nie da się jednak ukryć, że najlepszym sposobem na czakry, jest otwieranie ich razem. Każda czakra odpowiada za inny obszar, ale tylko w momencie, kiedy będą one w pełnej harmonii, możemy uzyskać to co najlepsze. Dlatego harmonizacja i otwieranie czakr powinny być stosowane razem, najlepiej kiedy dzieje się to podczas medytacji. Medytacja taka jednak nie jest, łatwa ani szybka, wymaga ona od nas odpowiedniego zapoznania się z każdą czakrą i otwierania ich kolejno od dołu do góry, kontemplując każdą czakrę. Medytacja taka, może również nie przynieść efektów od razu, lecz po pewnym czasie. Może mieć również ona wpływ na samopoczucie (nie każdy od razu poczuje się dobrze po medytacji z czakrami), jednak nie da się zaprzeczyć jej pozytywnemu działaniu na człowieka. Mam nadzieję, że post wam się spodobał.

Jak zwykle zachęcam do dzielenia się opiniami i przemyśleniami w komentarzach.


Zachęcam do zapoznania się z takimi pozycjami jak:

 1. "Medycyna czakralna. Techniki samoleczenia duszy i ciała" autorstwa Margarita Alcantara
 2. "Czakry. Siedem kluczy do energetycznego uzdrowienia ciała i duszy" autorstwa Anodea Judith
 3. "Czakry dla początkujących" autorstwa David Pond.

Z których czerpałam inspirację do tego postu.

Do zobaczenia w następnym poście.

21 komentarzy:

 1. Dobrze znać i wiedzieć gdzie mamy dane czakry

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo profesjonalnie przygotowany wpis, o czakrach słyszałam, ale teraz uzupełniam wiedzę

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobrze napisane: ciekawie i praktycznie. Ja dopiero zaczynam świadomą pracę z czakrami, choć intuicyjnie odblokowałam co musialam��. Izis

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo bym chciała się w to wciągnąć na szerszą skalę, tak aby naprawdę na tym skorzystać, a nie potraktować jako ciekawostkę. :)

   Usuń
 4. Wspaniały opis. Coś nieco wiem w temacie, ale tutaj wszystko super poukladalas i wyjaśniłaś. Dla mnie najbliższa jest czakra zielona, ale coraz cześciej pracuje z trzecim okiem i czakrą korony. Pozdrawiam ❤️

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za przybliżenie tematu, nie miała zupełnie pojęcia, że cos takiego istnieje. Jest to bardzo ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 6. Wędrówki po kuchni6 stycznia 2021 22:20

  Bardzo jest intrygujące to co piszesz. Czakra zielona chyba najbardziej do mnie pasuje

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie, zresztą ostatnio temat stał się modny (pojawiło się bardzo dużo publikacji).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dobrze, że wracamy do naturalnych źródeł dbania o zdrowie, zdobycze medycyny cenne, ale naturalne sposoby mogą być świetnym uzupełnieniem. :)

   Usuń
 8. Musiałabym jeszcze intensywniej wczytać się w tą wiedzę, aby podążyć jej tropem, skorzystać na niej. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiedziałam o takich czakrach. Muszę o kilku z nich głębiej poczytać. Bo jestem strasznie ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę przyznać, że mnie zaciekawiłaś tymi czakrami, nigdy nie wgłębiałam się w takie tematy, ale chyba powinnam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja sis interesuje się takimi zagadnieniami, wciąż pogłębia wiedzę, a ja przy okazji coś nie coś kumam o co to chodzi:)

  OdpowiedzUsuń
 12. interesujący wpis, może sama zacznę się interesować :)
  te czakry są mega ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy artykuł. Przystępnie napisany. Niby taka wiedza z pogranicza, a właściwie nawet zupełnie nie naukowa, ale warta poznania ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. To wszystko jest niesamowicie ciekawe, bardzo dobrze się o tym czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zaciekawił mnie ten temat nawet bardzo chyba się trochę mocniej w niego zagłębie. Bardzo fajnie to opisałaś.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wierzę, że nasze ciało i otoczenie ma na siebie wpływ i jakąś mocą, która na siebie oddziałuje, ale nie wykorzystuje jej

  OdpowiedzUsuń
 17. W sumie ciekawie z tymi czakrami. Teraz nie dziwię się, że każdy odczuwa lepsze samopoczucie jak jest na łonie natury, spogląda na żywy ogień czy w rozgwieżdżone niebo.

  OdpowiedzUsuń
 18. Słyszałam tylko o czakrze serca ale nie wiedziałam co to jest i z czym to się je. Dzięki za ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
 19. Kiedys coś słyszałam o czakrach ale to chyba w filmach, nawet nie miałam pojęcia czym to jest. Na prawdę świetny wpis !

  OdpowiedzUsuń