grudnia 07, 2020

Intuicja, Wewnętrzy Głos - Czym jest? Jak ją rozpoznać i wspomóc jej działanie.

 Cześć


Tak jak kilka osób prosiło mnie w komentarzach, dzisiaj poruszę bardzo ciekawy i mało znany temat. Tematyka tego postu jest szczególnie ważna, gdyż kolejne posty mocno będą z nią związane, dlatego warto się z nią zapoznać.


Intuicja 


Zapewne wiele z was słyszało o intuicji i jej niezwykłej sile. Intuicja jest zintegrowaną częścią naszego ja, której nie da się jednoznacznie wyjaśnić. Dla uproszczenia jednak można powiedzieć, iż intuicja to proces myślowy, który skupia się na dopasowaniu sytuacji do znanych nam już schematów.

Jest to oczywiście spore uproszczenie, gdyż samej intuicji nie da się jako tako sklasyfikować, nawet naukowcy badający od lat wpływ intuicji na nasze życie, nie są w stanie powiedzieć, które nerwy, płaty mózgu odpowiadają za tą czynność.


Przedstawienie człowieka posiadającego intuicję


Jak więc można wywnioskować intuicja, jest czymś, nie znanym, nie do końca wyjaśnionym, możemy jednak być pewni, że nie jest to żadna siła nadprzyrodzona, bardziej można to określić jako kanał dostępu do podświadomości, która jednoznacznie próbuje nam coś przekazać.

Co ciekawe intuicji nie da się w żaden sposób kontrolować, "przychodzi" w odpowiednim momencie pomagając nam przejść przez życie. Posiada ją każda osoba od narodzenia (tak intuicji nie da się nauczyć), jednak nie każdy potrafi z niej korzystać, a część z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z jej działania, dlatego, że daje ona subtelnie o sobie znać, poprzez:


 • Przeczucia.
 • Olśnienia.
 • Pomysły.
 • Wrażenie, że coś nieprzyjemnego się zdarzy.
 • Długo trwała niepewność.


Intuicja często stara się naprowadzić nas na właściwy tor w dość nietypowy i iracjonalny sposób, jednak nie ma w tym nic złego. Niestety nietypowe rozwiązania intuicji, są również przyczyną tego, że coraz mniej ludzi jej używa, gdyż rozwiązania, nie są dla nich (w mniemaniu danej grupy ludzi) niezbyt mądre.

Ludziom od zawsze ciężko było zaufać wewnętrznemu ja, przez co nigdy nie byli oni w stanie dokładnie poznać i słuchać intuicji.


Intuicja na przestrzeni lat.


Jak dobrze wiemy na przestrzeni wieków i lat intuicja była uznawana za coś jednocześnie boskiego, ale i również złego. Przed narodzinami Chrystusa dla ówczesnych ludów intuicja była atutem boskości i daru od Bogów. Ludzie często uważali osoby posługujące się intuicją za wieszczki. Niestety z nadejściem Chrześcijaństwa intuicja stała się atrybutem szatana, bowiem kapłani wierzyli, że człowiek nie jest w stanie sam posiadać takiej "mocy". Przeświadczenie to skazało wielu niewinnych ludzi na śmierć, prześladowania, wykluczenia ze społeczeństwa. 


Przedstawienie intuicji jako trzeciego oka


Intuicja przestała być uważana za zło stosunkowo nie dawno, mimo tego, iż wielcy filozofowie, wynalazcy, artyści, naukowcy otwarcie mówili o tym, iż bez intuicji człowiek by nie działał, jak należy.

Co ciekawe obecnie, nadal zdarzają się przypadki łączenia intuicji ze złem, jednak obecnie ludzie uważają takie podejście za śmieszne i i racjonalne.


Jak pozwolić na to by intuicja była w nas obecna?


Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne, trzeba po prostu otworzyć się na swoje wewnętrzne ja i pozwolić mu pomagać sobie.

Jednym osobą przyjdzie to łatwo, poprzez krótką medytację i świadomą chęć pomocy intuicji, dla innych może być to trudniejsze, nie zależnie od tego czy otwarcie się na intuicje przychodzi nam łatwo, czy też nie, warto znać kilka pomocnych rad które pomogą wam otworzyć się na intuicję:


Przedstawienie osoby świadomie dającej się kierować intuicją


 1. Zawsze proś o pomoc intuicję
 2. Nigdy nie odrzucaj pomocy intuicji.
 3. Naucz się łączyć pierwsze skojarzenia z intuicją.
 4. Rozwijaj się w zakresie posługiwania się intuicją.
 5. Medytuj.
 6. Dziękuj intuicji za pomoc.


Tych kilka rad może wspomóc rozbudzenie intuicji, jednak nie sprawią one, że intuicja nagle zacznie działać. Proces rozbudzania i zauważania intuicji jest dość długi i żmudny, ale warty poświęcenia mu czasu. Niejednokrotnie intuicja może pomóc nam nie tylko przeżyć, ale również żyć w społeczeństwie. Warto jednak mieć na uwadze, że osoby, posiadające wybitnie logiczny umysł nie będą w stanie pojąć, ani otworzyć się na intuicję wystarczająco by była ona dla nich czymś normalnym.

Mam nadzieję, że post wam się spodobał.

Jak zwykle zachęcam do dzielenia się opiniami w komentarzach.

Zachęcam również do zapoznania się z takimi pozycjami jak:
"Intuicja boski drogowskaz na co dzień. Pokarm dla duszy" autorstwa
dr Doreen Virtue dr Robert Reeves


"Jak rozwinąć naturalną intuicję. Poznaj swoje nadprzyrodzone zdolności" autorstwa Sherrie Dillard
Do zobaczenia w kolejnym poście.

37 komentarzy:

 1. U mnie w sumie najczęściej objawia się właśnie przez niepokój, uczucie, że coś się wydarzy i nie będzie to coś przyjemnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez tak mam, ale również bardzo często intuicja podświetla mi na ułamek sekundy kierunek, w którym powinnam podążyć. :)

   Usuń
 2. Intuicja to słowo, które wywodzi się od łacińskiego intuitio, oznaczającego przeczucie czy wejrzenie. Na co dzień większość z nas w ogóle nie zastanawia się nad tym, czym jest intuicja

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy wpis...Intuicja, jak ją nazwać i dobrze rozpoznać? Często mi pomaga, często myli...

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie tematy :D. Dla mnie są trochę mroczne, trochę ciekawe ... No lubię :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy wpis.. Ja często miewam uczucie de ja vu. Wręcz jestem pewna, że pewn rzeczy czy sytuacje mi się śniły i gdy to się dzieje, wiem co się może wydarzyć.

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie intuicja tat ta pierwsza myśl i zazwyczaj jest ona trafiona.

  OdpowiedzUsuń
 7. Intuicja to postrzegania świata różnymi zmysłami, Ci którzy nie zamykają się na "przeczucia" potrafią naprawdę wiele zdziałać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak właśnie coś czułam, że to nie może być związane z mocami nadprzyrodzonymi tylko jest to nasza ukryta siła, droga i most ;-). Warto nad tym pracować, bo intuicja bardzo przydaje się w życiu

   Usuń
 8. Gdzieś kiedyś słyszałam, że nie ma intuicji. To zwyczajnie jakieś myśli i doświadczenia, które już mamy, ale o nich zapomnieliśmy i nagle, przy jakiejś podobnej sytuacji, dają nam o sobie znać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie nie do końca tak jest. Sami naukowcy uważają, że intuicja to taki szósty zmysł ochronny które ewoluował z nami na przestrzeni lat. Coś jak ściana obronna. A co najbardziej ciekawe, to właśnie intuicji naukowcy przypisują to, że człowiek po zobaczeniu jakiejś osoby pierwszy raz jest w stanie w 96 % określić czy chcę zadawać się z tą osobą i jaki mniej więcej może mieć charakter.

   Intuicji jako tako jak widzisz nie da się zdefiniować, osoby które próbują podważyć jej istnienie, niesty muszą mierzyć się z badania naukowców, którzy jednoznacznie twierdzą, że ona istnieje. Oczyście można to sobie tłumaczyć w różny sposób, ale jak sama zauważyłam w poście intuicja jest iracjonalna, dlatego niektórzy podważają jej istnienie.

   Usuń
  2. A co z nadpisywaniem wspomnień? Może to właśnie ten mechanizm tu odpowiada za intuicję? W sumie to najciekawsza chyba niewyjaśniona rzecz, która chyba każdego w jakimś stopniu dotyczy.

   Usuń
 9. Moja intuicja zazwyczaj słabo działa, może przez to, że miewam stany lękowe i wyobraźnia podsuwa mi czesto masę złych scenariuszy, które nauczyłam się ignorować, aby jakoś żyć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Po raz kolejny poruszasz bardzo ciekawy temat, tym razem dotyczący intuicji. Super.

  OdpowiedzUsuń
 11. U mnie często wygląda to tak, że mam dziwne uczucia niepokoju, po prostu czuję, że coś jest nie tak. Czasami niestety moje przeczucia się sprawdzają.

  OdpowiedzUsuń
 12. Intuicja ważna sprawa. Gdybym jej słuchała zawsze, to bym nie popełniła wielu błędów życiowych.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że każdy w jakiś sposób ma swoją intuicję i ona go prowadzi.Oczywiście my kobiety mamy znacznie lepszą od mężczyzn.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy wpis. Moja intuicja mam wrażenie że działa bardzo dobrze

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawi wpis, intuicja jest ważna, ja zazwyczaj staram się jej słuchać i wychodzi mi to na dobre. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. hmm moja intuicja jest raczej słaba, chociaż może się mylę... w sumie nie wiem

  OdpowiedzUsuń
 17. Interesujący wpis. Intuicja to coś naprawdę przydatnego w niektórych kwestiach

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja wierzę w swoją intuicję. Muszę się tylko w nią wsłuchać a wtedy okazuje się, że przeczucia mnie nie zawodzą.

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubię takie tematy, bardzo mnie to od zawsze interesowało :) mnie intuicja moja zazwyczaj nie zawodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo często polegam na swojej intuicji. Zazwyczaj mnie nie zawodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też, zawsze ten krótki błysk podpowiada mi, co i jak, ale niestety nie zawsze za nią podążam, a później żałuję.

   Usuń
 21. U mnie intuicja to przede wszystkim stan lekowy, że coś się stanie. Wtedy czuje się, że i mam wrażenie, że stanie się coś bardzo złego.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawy wpis. Moi bliscy się ze mnie śmieją, że jestem czarownicą, bo moja intuicja jest niezawodna i moje przeczucia zawsze się sprawdzają.

  OdpowiedzUsuń
 23. Sama nie wiem czy wierzyć intuicji. No ale nie raz nie rozczarowała się co do mojej intuicji. A więc sama nie wiem

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo ciekawy wpis, intuicja zrodziła się z ludzkiej chęci przetrwania i warto ją rozwijać i oczywiście jej ufać. Choć wszystko powinniśmy łączyć ze zdrowym rozsądkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Wspaniały wpis. Bardzo podoba mi sie definicja intuicji jako most łączący z podświadomością. Korzystam z intuicji i wierzę w jej siłę.

  OdpowiedzUsuń
 26. Aby korzystać z intuicji trzeba umieć ją w sobie rozbudowywać, niejako ściagać, to naprawdę nie jest łatwa sztuka, ale da się ją doskonalić. :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Nigdy się nie zastanawiałam czym intuicja właściwie jest, ale przyznam, że mówią mi że mam dobrą intuicję z czym w sumie sama się zgadzam.

  OdpowiedzUsuń
 28. Tyle się teraz mówi od lat o kobiecej intuicji, że coś musi w tym być. Bardzo często jednak pewnie to tylko przeczucia, które się sprawdzają.

  OdpowiedzUsuń
 29. Prowadzisz bardzo ciekawy i niszowy blog. Zamieszczasz treści, na które nigdy do tej pory nie zwracałam uwagi. Miło będzie tu wracać.

  OdpowiedzUsuń
 30. Intuicja to bardzo ważna rzecz w naszym życiu i czasami warto jej słuchać. To taki nasz kolejny zmysł, choć mam wrażenie, że nie wszyscy co mają.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo często mam okazję korzystać ze swoich przeczuć i intuicji. Myślę, że jeszcze nigdy mnie ona nie zawiodła i niech tak zostanie.

  OdpowiedzUsuń
 32. Chyba nie do końca wierzę w pojęcie intuicji - bardziej w podświadome dopasowywanie sytuacji do znanych nam już schematów ;) Myślę, że nie wszystko świadomie rejestrujemy - mimo to mózg łączy ze sobą fakty ;)

  OdpowiedzUsuń