kwietnia 11, 2020

Sabat Beltaine

CześćDzisiaj znowu mam dla was trochę lżejszy temat, a mianowicie tematykę Sabatu Beltaine.


Sabat BeltaineSabat ten obchodzimy pomiędzy 30 kwietnia, a 01 Maja. Podczas celebracji, tego sabatu najważniejszy jest ogień, dlatego często wśród rodzimowierców jest nazywany sabatem ognia.
Podczas obchodów ogień odgrywa główną rolę, jest on zwiastunem ciepłych dni letnik, ale również opiekunem podczas zimowych dni. Podczas tego sabatu święci się ogień i wszelkie ogniska, które są symbolem lata, płodności i ciepłych dni.

Taniec dookoła ogniska


W tradycji naszych przodków utarło się robienie wielkich ognisk, podczas których młodzi zakochani mogli „wstępnie wchodzić w związek małżeński” oczywiście na określony czas, po którym jeśli czyli, że do siebie nie pasują, mogli odejść bez konsekwencji.
Wspomniałam o zakochanych tutaj nie bez powodu, gdyż podczas tego sabatu można wykonywać magię miłosną, pomnażającą oraz magię ochronną.


Dawne obchody BeltaineJednym z wielu tradycyjnych obchodów tego święta jak już wiecie, było rozpalanie ognisk, jednak nie jest to jedyna tradycja. Podczas Beltaine odbywały się przy ognisku uczty z tańcami w oku ogniska i każdy mógł dołączyć. Kiedy ogień przygasał, kobiety często skakały przez ognisko - wierzono, że to pozwoli im znaleźć odpowiedniego mężczyznę. Gdy ogień całkiem wygasł resztę jeszcze ciepłą z ogniska, rzucano na pola, by stawały się bardziej płodne.

Tradycyjne przeskakiwanie przez ognisko

Nasi przodkowie wierzyli, że zabranie ze sobą ognia z ogniska i wniesienie go do domostwa, pomoże im odstraszyć zbliżające się złe duchy i przetrwać zimę. Co ciekawe tę tradycję w zmienionej formie przejął Kościół Katolicki, gdzie znamy wnoszenie ognia i przynoszenie do domu podczas obchodów triduum paschalnego.


Beltaine w dzisiejszych czasach.Chodź wiara naszych przodków często zapomniana, nadal istnieje i są osoby, które ją celebrują, to dzisiaj celebracja tego święta już niestety nie jest taka podniosła.

Wiele czarownic i magów w tym czasie owszem rozpala swoje własne domowe ogniska, ale już nie wielu tańczy czy raduje się tak jak kiedyś.
Oczywiście można zrobić ognisko, zaprosić znajomych i celebrować to święto wraz z nimi. Jednak trzeba pamiętać, że nie będzie ono już tak podniosłe.

Ogień Beltain

Jeśli jednak chcemy by to święto, chodź trochę ,było podniosłe to warto pamiętać, że nie powinniśmy go spędzać sami. Zaprośmy zaufaną osobę i świętujmy ten czas wspólnie. Jest to święto radości, dlatego nie powinniśmy być podczas niego sami.
Sabat ten jest przepiękną tradycją naszych przodków, która powinna zostać zapamiętana jako święto radości, pamiętajmy więc by oczyścić zarówno siebie, jak i dom od złych energii. Bądźmy w tym czasie pełni radości i spokoju.Mam nadzieję, że kolejny taki lekki post przypadł wam do gustu.

Jak zwykle zachęcam do dzielenia się opiniami w komentarzach.

Do zobaczenia :)

19 komentarzy:

 1. Ciekawy temat, tym bardziej, że wierzyli, że zabieranie ognia odstraszy złe istoty za świata!

  OdpowiedzUsuń
 2. Sporo ciekawostek. Fajnie dowiedzieć się czegoś nowego. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardziej interesuję się różnej maści bestiaruszami niżeli wiedźmami, ale to też ciekawy temat ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ile podobnych świąt odchodzi w zapomnienie, a szkoda tych tradycji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo interesujący wpis :) będę tu zaglądać ♥️

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem ciekawa skąd czerpiesz wiedzę na temat czarownic i czy dużo znasz takich osób jak Ty ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedzę głównie czerpię z książek, doświadczeniami oraz z pisana z podobnymi ludźmi do mnie. Owszem jest wiele takich osób, nawet całe klanu rodzimowierców słowiańskich. Jednak nie będę podawać ich z imion czy nazwisk.

   Usuń
 7. No bardzo dużo wiedzy z miłą chęcią przeczytałam tyle ciekawostek . Fajnie że o takich rzeczach piszesz .

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo oryginalna tematyka, chętnie wpadnę ponownie l😁

  OdpowiedzUsuń
 9. Dni ognia. Jakos nie zagłębiałam się w takie tematy. Sabat - słowo które nie znałam. Bardzo fajnie piszesz.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejny bardzo ciekawy temat. Myślę, że większość osób się tym nie interesuje. Bardzo ciekawy wpis. Myślę, że nigdy bym się o tym nie dowiedziała.

  OdpowiedzUsuń
 11. kiedyś miałam książkę "tajemnice magów i fakirów" fascynująca lektura :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Raczej nie zagłębiam się w takie tematy, ale w ramach ciekawostek chętnie czytam. Brakuje mi w takich wpisach źródeł. Żeby uwierzytelnić wpis.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kiedyś owszem interesowała mnie magia i tamten świat. Jednak teraz znacznie mniej

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś sporo czytałam o sabacie bo miałam w szkole taką pracę do wykonania. Tym razem temat mi znany.

  OdpowiedzUsuń
 15. Sporo czytałam o magii związanej z kamiennymi kręgami, których tu mam trochę w pobliżu. I też było odrobinę właśnie o tych rytuałach. Ale teraz wiem znacznie więcej, niż wtedy wyczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dużo ciekawostek, bardzo fajnie się czyta. A czy masz wpis o magii związanej z grudniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście zapraszam do postu
   https://poradnikczarownicy.blogspot.com/2019/12/sabat-yule.html?m=1

   Usuń
 17. Razem z siostrą interesowałyśmy się takimi sabatami. Szkoda, że mieszkamy daleko od siebie, bo na pewno byśmy coś urządziły. :) Idea bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń