marca 12, 2020

Sabat Ostara

Cześć

Dzisiaj z racji zbliżającego się Sabatu Ostara, omówimy sobie to święto.

Sabat Ostara


Sabat ten jest obchodzony między 21 a 23 marca. Jest to sabat mniejszy, ale jest równie ważny. Sabat ten jest swoistym odrodzeniem się ziemi na nowo do życia. Jest obchodzony w czasie zrównania się dnia z nocą, co jest dla czarownic i magów symbolem nowego odrodzenia.

Nazwa sabatu pochodzi od imienia germańskiej bogini Ostary, w wierzeniach tych była ona uosabiana z wiosną budząca się do życia.
Symbole sabatu Ostara


Sabat Ostara jak już wiecie, jest sabatem odrodzenia, jak każdy sabat ma swoje symbole oraz świętości.

Przedstawię wam teraz kilka z nich: • Jajko - jest symbolem odrodzenia się na nowo (podczas gdy chrześcijaństwo przejmowało nasze ziemie, kapłani uznali, że symbol jajka również u nich w wierzę, będzie obecny).
 • Zając - od zarania dziejów zając jest kojarzony z wiosną i czasem ciepłych dni, jednak nie tylko wiosną jest jego powołaniem. Głównie zając symbolizuje płodność, gdyż ziemia tak jak zające zaczyna rodzić nowe plony.
 • Kwiaty, sadzonki - przypominają nam czasy ciepłych dni, które już nie długo nadejdą. Pierwsze kwiat, które ujrzymy na ziemi, symbolizują czystość i nowy początek.

Obchodzenie sabatu OstaraSabat ten jest świętem radości i nowego odrodzenia, dlatego też powinniśmy wymieść wszystkie stare sprawy, oczyścić dom oraz samego siebie.

Najlepiej podczas tego sabatu sprawdzą się rytuały oczyszczające, nie tylko pomogą nam wymieść stare sprawy, ale również dadzą równowagę w życiu.

Rytuał oczyszczający najlepiej sprawdzi się, gdy jesteście sami w domu bądź gdy nikt wam nie przeszkadza (jeśli nie mieszkacie sami dobrym pomysłem, będzie powierzenie, żeby wam nie przeszkadzano, bo robocie wiosenne porządki 😉)

Rytuał należy rozpocząć od oczyszczenia energii w pomieszczeniu, w tym przypadku sprawdzą się kadzidła z białej szałwii, gdyż mają one moc oczyszczająca.

Zacznijcie od drzwi i kierujcie się w stronę okna z kadzidłem (możecie nawet otworzyć okno) niech dym dojdzie w każde zakamarki pokroju. Z wizualizujcie sobie jak z każdym waszym oddechem, dym wypycha stare zaległe energię w pomieszczeniu i znikają one za oknem. 

Kiedy poczujecie, że pomieszczenie energetycznie jest oczyszczone, zacznijcie oczyszczanie siebie. Odpalcie świece rytualne i zacznijcie medytować. Podczas medytacji możecie wypowiedzieć zaklęcie oczyszczające, które pomoże wam.

Przedstawię wam zaklęcie, którego sama używam.


„Z każdym oddechem wychodzi ze mnie zła energia, z każdym promieniem słońca dobroć rośnie we mnie, z każdym podmuchem wiatru jestem lekka i czystą. I niechaj tak będzie”

Kiedy poczujecie równowagę, podziękujcie bogini za przekazane wam dary podczas oczyszczania i powoli zgaście świece.

Jeśli nadal czujecie, że takie oczyszczanie to za mało, możecie przed zgaszeniem świec (zakończeniem rytuału) wysprzątać jeszcze swój pokój.

Ja preferuję oczyszczanie dogłębne więc sprzątanie pokoju ze starych rzeczy, jest dla mnie częścią rytuału, ale wszystko zależy od osoby.

Pamiętajcie sabat ten, jest świętem radości i powinien taki pozostać, nie zależnie od tego, jak bardzo ludzkie chcą by, było inaczej.
Mam nadzieję, że przybliżyłam wam ten sabat.

Jak zwykle zachęcam do aktywności w komentarzach.

Do zobaczenia w kolejnym poście.


13 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie tematy naprawde super wpis

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam pojęcia o tym święcie z tej strony, mega mnie zaciekawiłaś! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie interesowałam się nigdy taką tematyką, ale szczerze mnie nią zainteresowałaś :) Może i we mnie jest jakaś część czarownicy? :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba sporo z tego sabatu przejął w swoje panowanie katolicyzm, bo tradycje związane z wiosną, zajączkami czy jajkiem symbolizującym nowe życie są tu dosyć silne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że istnieje tego typu tradycja.

  OdpowiedzUsuń
 6. O mamo, jaki ciekawy wpis. Pierwsze o tym wszystkim słyszę, nie miałam zupełnego pojęcia, że jest coś takiego.

  OdpowiedzUsuń
 7. O tej tradycji wcześniej nie słyszałam - pewnie dlatego,
  że zbytnio nie interesuję się tą tematyką. Pozdrawiam!
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś taka tematyka nie bardzo mnie interesuje, wolę małe wróżki

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię czytać o rzeczach, które nie są oczywiste. Bardzo dobry wpis.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny wpis. Nie spodziewałam się takiego opisu i to jeszcze zobrazowanego ilustracjami! Super :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdzieś słyszałam o sabacie ale sama nie znam tego i jaks mnie to nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 12. czyli jest to bardzo energetyczny sabat :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy i przydatny wpis. Cieszę się, że trafiłam na Twojego bloga ;)

  OdpowiedzUsuń