Strony

środa, 9 października 2019

Halloween

Cześć


Tak jak obiecałam, dzisiaj porozmawiamy o Halloween. Czyli jednym z najbardziej kolorowych i upiornych świąt.


Halloween to pop kulturowe święto wywodzące się z Sabatu Samhain oraz będące jego nieodłączną częścią.
Wiele ludzi obchodzących sabat Samhain, jak wspomniałam w poprzednim poście, wierzyło, że tego dnia na świat przychodzą duszę zmarłych. Chcąc sprawić by śmierć oraz zmarli nie interesowali się nimi, przebierali się oni w różne maszkarady, by zmylić śmierć.


Nie da się ukryć, że nasi przodkowie byli bardzo kreatywni. Kto by pomyślał, że można udobruchać śmierć, udając martwego.

Podczas gdy z jednej strony wyprawiano uczty na cześć zmarłych, z drugiej zaś strony palono wielkie ogniska by przypominały, że zbliża się zima, oraz śmierć. To właśnie w zimie umierało najwięcej ludzi, dlatego nasi przodkowie starali się ją udobruchać.
Z nastaniem chrześcijaństwa każde praktyki magiczne jak już wiecie zostały zastąpione chrześcijańskimi świętami. W Polsce, mimo iż Sabat Samhain i Halloween były obchodzone, aż do 835 roku, nie zachowało się wiele świadectw o tych wydarzeniach, a wszelkie wzmianki o tym są znikome.

Mimo takiego losu świat miał nie zapomnieć o tych świętach. Znajomość tych świąt możemy zawdzięczać Irlandzkim imigrantom, którzy osiedlili się w USA. To dzięki nim świat na nowo odkrył to święto. Dzięki temu, że Wielka Brytania przestała być chrześcijańska, stare opowiadania zostały u nich przekazane dalej, mimo iż sami Brytyjczycy nie obchodzili, ani świąt kościelnych, ani magicznych to w Irlandii zachowały się zarówno tradycje katolickie, jak i magiczne.

Kiedy emigrowali oni do USA, zaczęli tam obchodzić święto Halloween, które już wtedy zaczęło się zmieniać np.pierwsze latarnie nie były robione z dyni, a z buraków. Irlandczycy widząc w USA dynie stwierdzili, że lepiej na da się na latarnię niż burak. I mieli rację, dzisiaj nikt nie wyobraża sobie Halloween bez latarni z dyni. Która stała się już swego rodzaju symbolem Halloween.
To właśnie Irlandzkim ludziom zawdzięczamy jedno z najbardziej znanych świąt na świecie, oczywiście USA jak większość rzeczy i Halloween skomercjalizowała i doprowadziła do tego, że obecne święto wygląda tak, a nie inaczej. Nie da się jednak nie zauważyć, że gdyby nie Irlandia i jej ludzie świat nie wiedziałby tak dobrze o tym święci, dlatego pamiętajcie to NIE JEST ŚWIĘTO Z USA, A Z TERENÓW EUROPY skomercjalizowane przez Stany.

Jak więc dzisiaj obchodzi się Halloween?

W dużej części tak samo, jak pokazują nam to Stany poprzez imprezy, przebieranie się w różne stroje, ganianie za cukierkami itd.
Mimo tego, gdzieniegdzie przetrwała stara tradycja palenia ognisk tego dnia i zapalania latarni.
Ja natomiast powiem wam, że obchodźcie ten dzień jak chcecie. Kto chce może robić to w wielkim stylu, a kto chce może robić to tak jak kiedyś to się robiło. Wszystko zależy tylko od was.
Nie da się jednak ukryć, że każde wiary odcinają się od tego święta z racji na pogańskie korzenie, które tak przecież tępili. Z drugiej zaś strony nawet i rodzimowiercy odcinają się od tego święta, mówiąc, iż oni obchodzą Dziady. Dla mnie osobiście jest to mega nie porozumienie, głównie dlatego, że za równo Sabat Samhain, Dziady i Halloween, są częścią jednego święta, którym jest Sabat Samhain. Oczywiście w każdym przypadku są różnice, ale głównie chodzi o to samo.

Jeśli miała bym określić, czemu się odcinają to stwierdziłabym, że robią to, by nie dopuścić do tego by tradycja została zachwiana przez nowoczesność oraz pop kulturowość.
Mam nadzieję, że trochę wam rozjaśniłam sytuację związaną z Halloween.

Jak zwykle zapraszam do dzielenia się opiniami w komentarzach.

Do zobaczenia w kolejnym poście

12 komentarzy:

 1. Mimo, że jestem chrześcijanką, to bardzo lubię Halloween :) W klasie mojego syna co roku urządzamy bal z okazji Halloween, na który i dzieci i rodzice się przebierają :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nigdy jakoś specjalnie nie obchodziłam tego święta :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem katoliczką. Mam kategoryczne poglądy. Ze śmierci nie robię sobie żartów. Ale podoba mi się twój post. Przybliżył mi trochę historii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego postu dowiedziałam się kilka ciekawych faktów, o których nawet nie wiedzialam, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo przydatny post ,fajne informacje :-) ja osobiście nie czuje tego klimatu Hallowen ,ani nie obchodzę tego ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja niestety nie akceptuje halloween :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Halloween traktuję jako ciekawostkę, myślę, że z tego święta moglibyśmy jako słowianie wycisnąć trochę więcej niż to, co bierzemy ze Stanów, czyli zrobić to lepiej i bardziej klimatycznie. Na pewno to, co lubię, to lampiony z dyni i ciasteczka palce wiedźmy, które są przepyszne 😆

  OdpowiedzUsuń
 8. Halloween to nie nasza bajka! Ja obchodzę jednak Dzień Wszystkich Świąt.
  http://naprawdenienazarty.pl/

  OdpowiedzUsuń
 9. Osobiście nie obchodzę tego święta, jakoś do mnie nie przemawia. Artykuły fajny 😊
  Pozdrawiam!
  www.swiatwedlugidoli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem osobą wierzącą ale Halloween lubię. Nie widzę w tym święcie niczego złego. Ot zabawa i fajne, mroczne makijaże, ubrania i dekoracje :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy wpis - szczególnie te irlandzkie korzenie Halloween :) A większość Polaków i tak mówi na 1 listopada "święto zmarłych" ;)

  OdpowiedzUsuń